Gospodarstwo Rolne i Sadownicze
Wojciech Klimkiewicz

Gospodarstwo

Nasze gospodarstwo leży w północnym skraju historycznych Kujaw. Od przeszło 50 lat Gospodarstwo Rolne i Sadownicze Klimkiewicz specjalizuje się w produkcji smacznych, dorodnych i zdrowych owoców. Produkcja jabłek odbywa się z udziałem metod biologicznych z zachowaniem surowych reguł Integrowanej Produkcji Owoców (IPO). Oznacza to, że produkty uzyskane z naszego sadu nie zawierają szkodliwych substancji i są poddane kontroli państwowych organów do tego powołanych, a ich walory potwierdzają certyfikaty.
W celu podniesienia jakości oferowanych owoców wdrożony został system zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności - GlobalG.A.P,, który obejmuje działania począwszy od uprawy, aż do momentu dostarczenia owoców klientowi. Dzięki długoletnim doświadczeniom, tradycji, nowoczesnym metodom produkcji oraz przechowywaniu owoców, zapewniamy całoroczne dostawy wysokiej jakości towaru.
Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne chłodnie z kontrolowaną atmosferą. Podczas przechowywania przeprowadza się stały monitoring, kontroli podlegają takie czynniki jak: temperatura, wilgotność względna powietrza, zawartość tlenu, dwutlenku węgla i etylenu. Stosujemy przy tym system jakości SmartFresh (SmartFresh Quality System), wydłużający trwałość produktów spożywczych bez zmian cech konsumpcyjnych owoców.
Powierzchnia upraw sadowniczych wynosi około 200ha. Rocznie produkujemy do 10 000 ton owoców. W naszym asortymencie posiadamy takie odmiany jabłek jak: Piros, Delikates, Lobo, Cortland, Elstar, Szampion, Boskop, Gloster, Idared, Rubin, Jonagoldy: Jonagored, Jonica, Decosta. Z gruszek oferujemy Konferencję, Lukasówkę, Komisówkę, Bonkreta Williamsa, Klapsę(Faworytka). Śliwki to m.in. Bluefre, Empress, Valor, Amers, President.
W naszej ofercie posiadamy „jabłka malowane słońcem”. Uzyskanie takich jabłek polega na przyklejeniu na nich naklejek o różnych wzorach na przełomie czerwca i lipca kiedy owoce są blade i zaczynają rosnąć. Następnie owoce spokojnie dojrzewają w słońcu, ale nie „opalają się” pod naklejką.
Ze względu na występowanie anomalii pogodowych, które są obecne coraz częściej w naszym klimacie zakupiliśmy jako nieliczni producenci owoców działo przeciwgradowe.
Liczne nagrody i wyróżnienia potwierdzają wysoką jakość naszych owoców m.in. w 2003r otrzymaliśmy tytuł Rolnika Pomorza i Kujaw w kat. sadownictwo. Zostaliśmy w 2008r laureatem konkursu Wzorowy Ogrodnik w kat. sadownictwa. W 2011r zostaliśmy wyróżnieni w konkursie Rolnik-Farmer Roku, a w 2012 zajęliśmy I miejsce w konkursie dotyczącym produkcji gruszki.
Działamy także na rzecz pobliskich miejscowości uczestnicząc społecznie w różnych inicjatywach. Wspieramy rozwój lokalnego klubu sportowego WKS Olimpia Wtelno.